Kiedy Ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania?
Zazwyczaj nie zdajemy sobie sprawy z tego, że pomimo iż opłacamy swoje AC czy OC i tak może dojść do sytuacji, gdy w przypadku szkody, Towarzystwo Ubezpieczeniowe odmówi nam wypłaty odszkodowania. Warto wiedzieć w jakich okolicznościach może dojść do podjęcia takich decyzji i mieć świadomość jak zapobiec takim przykrym w skutkach sytuacjom. Zapraszamy do artykułu na ten temat.
Szkoda - i co później?
Warto na początku wyjaśnić, że Firma Ubezpieczeniowa ma dwie opcje: nie przyjąć odpowiedzialności za szkodę, czyli w praktyce odmówić wypłaty odszkodowania lub zmniejszyć odpowiedzialność, czyli zakwestionować część kosztów, które pierwotnie miało pokryć Towarzystwo Ubezpieczeniowe. Konkretne sytuacje, gdy Towarzystwa Ubezpieczeniowe mogą kwestionować podstawę do wypłaty odszkodowania opisaliśmy poniżej.
Samochód bez badań technicznych
Towarzystwo Ubezpieczeniowe odmówi wypłaty odszkodowania, jeśli samochód, który brał udział w zdarzeniu nie miał ważnych badań technicznych, kierowca nie posiadał odpowiednich uprawnień do kierowania tym konkretnym pojazdem lub kierował nim w stanie po spożyciu alkoholu czy innych środków odurzających.
Niedotrzymanie terminu opłacenia składki
Firmy Ubezpieczeniowe bardzo dużą uwagę przykładają do weryfikowania czy nasze zobowiązania są uiszczane w terminach zgodnych z harmonogramem spłat. Gdy spóźnimy się z opłaceniem składki za naszą polisę możemy spodziewać się karencji w czasie obowiązywania ochrony. Jeśli w tym okresie dojdzie do jakiejkolwiek szkody będzie to mocny argument dla Towarzystwa by odmówić nam wypłaty odszkodowania.
Niedostateczne zabezpieczenie obiektu podlegającego ochronie
Do kanonu klasyki weszła już okoliczność, gdy Ubezpieczyciele odmawiają wypłaty środków z odszkodowania AC gdy nasz niezamknięty lub niezabezpieczony samochód został skradziony. Również w sytuacji, gdy nasze mieszkanie lub dom zostaną obrabowane a na jaw wyjdzie, że nie zamykamy drzwi na klucz lub zostawiamy uchylone okna balkonowe jest to konkretna podstawa do odmowy wypłaty. Warto dodać, że samodzielne spowodowanie szkód oczywiście również jest bardzo poważną okolicznością do odmowy odszkodowania.
Odmowa wypłaty odszkodowania - co wtedy?
Bardzo ciężko w tak specyficznych okolicznościach udzielać uniwersalnych wskazówek. Najlepiej zasięgnąć wtedy porady eksperta i spróbować pokryć chociaż część szkód z polisy ubezpieczeniowej, chociaż często jest to niemożliwe. Jak zawsze zachęcamy do kontaktu ze specjalistami ACERO, którzy na co dzień dbają o to by nasi Klienci otrzymywali należne im odszkodowania. W takich sytuacjach dokładnie analizujemy każdy przypadek i podejmujemy odpowiednie kroki, by skutecznie Państwu pomóc.
Chcesz porozmawiać ze specjalistą?
Wypełnij formularz!