Dodano: 04.01.2021
4 min.

Samochód zastępczy: kiedy Ci przysługuje?

Z tego artykułu dowiesz się:
Kiedy przysługuje samochód zastępczy?

Samochody zastępcze z OC sprawcy są dostępne również w ACERO.

Jesteś osobą poszkodowaną w stłuczce, kolizji lub wypadku? Wiesz już, że z dużą dozą prawdopodobieństwa należy Ci się samochód zastępczy? W tym materiale chcemy w pełni wyjaśnić kwestię: kiedy możesz skorzystać z pojazdu zastępczego z OC sprawcy.

Na początek musisz wiedzieć, że w sytuacji gdy jesteś osobą poszkodowaną w wypadku czy stłuczce i Twój obecny pojazd nie nadaje się do dalszego korzystania, masz prawo skorzystać z samochodu zastępczego- koszt jego wynajęcia zostanie pokryty z OC sprawcy.  Jeszcze kilka lat temu nie każdy zdawał sobie sprawę z takiej możliwości. Towarzystwa Ubezpieczeniowe skrzętnie to wykorzystywały i stwarzały pewne problemy by zniechęcić do skorzystania z takiego rozwiązania. Sytuacja uległ zmianie po wyroku Sądu Najwyższego w 2011 roku.

Auto zastępcze z OC sprawcy a przepisy.

Temat samochodu zastępczego z OC sprawcy konkretyzują przepisy polskiego prawa oraz wytyczne i rekomendacje Komisji Nadzoru Finansowego.

KNF w punkcie 20.6 swoich wytycznych dotyczących likwidacji szkód z ubezpieczeń komunikacyjnych wskazuje:

Zakład ubezpieczeń niezwłocznie po zgłoszeniu roszczenia powinien poinformować o zasadach uznawania kosztów najmu pojazdu zastępczego, w szczególności dotyczących rodzaju/klasy wynajętego pojazdu, przy czym z informacji takiej powinno jasno wynikać, że uprawniony może wynająć pojazd zastępczy o zasadniczo podobnej klasie, na czas naprawy uszkodzonego pojazdu lub na czas niezbędny do zakupu innego pojazdu, według cen obowiązujących na danym rynku lokalnym.

Zgłaszając więc szkodę do Ubezpieczyciela masz prawo do rzetelnej informacji na temat przysługującej Tobie możliwości skorzystania z pojazdu zastępczego.

Jeszcze jakiś czas temu Towarzystwa Ubezpieczeniowe były skłonne proponować pojazdy zastępcze tylko osobom, które prowadziły własną działalność gospodarczą. Jednak jak rekomenduje KNF:

Uprawnienie do świadczenia z tytułu poniesionych kosztów najmu pojazdu zastępczego nie może być uzależnione od faktu prowadzenia działalności gospodarczej przez uprawnionego.

W dalszej części materiału pochylimy się nad kolejnymi kwestiami formalnymi związanymi z zasadnością korzystania z samochodu zastępczego.

Komu przysługuje samochód zastępczy z OC sprawcy?

Samochód zastępczy przysługuje każdemu posiadaczowi uszkodzonego pojazdu, który nie może zostać zgodnie z przepisami Kodeksu Ruchu Drogowego, poruszać się w uszkodzonym stanie. Dotyczy to zarówno osób indywidualnych, prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze jak firm w formie spółek. 

Kiedy przysługuje samochód zastępczy z OC sprawcy?

Samochód zastępczy z OC sprawcy przysługuje gdy Twój pojazd jest w takim stopniu uszkodzony, iż według Kodeksu Ruchu Drogowego, jest on niezdatny do udziału w ruchu drogowym. Więcej informacji o tym kiedy samochód jest niejezdny znajdziesz w poniższym akapicie.

Niejezdne auto- jak ocenić uszkodzenia?

Niejezdny samochód kojarzy nam się z dużymi uszkodzeniami pojazdu. Nie do końca jest to dobry trop. Znaczna część kierowców nie zdaje sobie sprawy, że według kodeksu drogowego auto zostaje wyeliminowane z ruchu m.in w przypadku:

  • pękniętej lub stłuczonej szyby
  • uszkodzonego reflektora lub kierunkowskazu
  • urwanych zaczepów zderzaka
  • wystawania ostrych, uszkodzonych elementów pojazdu
  • uszkodzenia elementów układu kierowniczego
  • braku poprawnego działania klaksonu samochodowego

To tylko najbardziej popularne uszkodzenia, które pozwalają na skorzystanie z samochodu zastępczego. Jak widzisz nawet wskutek na pozór drobnej stłuczki może dojść do uszkodzeń, które według prawa wyłączają samochód z legalnego użytkowania w ruchu drogowym.

Oczywiście poruszanie się pojazdem z tego typu uszkodzeniami grozi nam nie tylko mandatem ale również zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego. W takiej sytuacji by go odzyskać należy naprawić auto oraz przejść ponowne badanie techniczne.

ACERO zapewnia bezpłatne samochody zastępcze. 

Gdy wiesz już kiedy przysługuje samochód zastępczy z OC sprawcy- możesz skorzystać z aut zastępczych w ACERO. W naszej flocie znajdziesz między innymi komfortowe i wygodne samochody marki Toyota w modelach: Yaris, Corolla czy C-HR. Jako jedni z nielicznych na rynku proponujemy bardzo jasne i klarowne warunki. Bez ukrytych kruczków i zakazów oraz co ważne: bez udziałów własnych w ewentualnych szkodach. 

Jeśli szukasz samochodu zastępczego: skontaktuj się z zespołem naszych specjalistów, którzy odpowiedzą na wszystkie pytania.

Chcesz skorzystać z bezpłatnego auta zastępczego ACERO?

wypełnij poniżej prosty formularz- nasi specjaliści skontaktują się jak najszybciej

Maks. rozmiar pliku: 24 MB.
Przesuń w prawo aby wysłać
Oceń artykuł
5.0 / 5
liczba głosów: 1
Ikona - wiadomość do specjalistów z firmy Acero.
Wypełnij formularz
Wyślij wiadomość
Ikona - kontakt telefoniczny do specjalistów z firmy Acero,
Porozmawiaj ze specjalistą
Zadzwoń do nas
Ikona - lokalizacja biura Acero.
Odwiedź nasze biuro
Przejdź do mapy